Baza wiedzy

Sprzątanie dużych powierzchni - techniki i organizacja pracy

07.06.2022

Sprzątanie dużych powierzchni wymaga dobrej organizacji i odpowiednich technik sprzątania. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć pracę i osiągnąć lepsze efekty mniejszym nakładem pracy. Jakie są najlepsze techniki stosowane przez doświadczone ekipy sprzątające, jak zorganizować pracę i z jakiego sprzętu korzystają firmy sprzątające? Opowiemy o tym wszystkim poniżej.

Techniki sprzątania dużych powierzchni

Najlepszą techniką sprzątania jest sprzątanie od góry do dołu. Dzięki temu wszystkie zabrudzenia z powierzchni umieszczonych wyżej opadają w trakcie sprzątania na dół i można je na sam koniec uprzątnąć. Taki rozkład pracy sprawia, że nie trzeba kilka razy powtarzać tej samej czynności, a to pozwala oszczędzić czas.

Inną strategią jest rozpoczęcie od najmniejszych powierzchni i przechodzenie stopniowo do większych. To, podobnie jak pierwsza technika pozwoli przyspieszyć pracę i nie dublować tych samych czynności przez ciągłe poprawianie.

Więcej na temat technik sprzątania piszemy w naszym poradniku, dotyczącym efektywnego sprzątania. Zapoznaj się z nim i dowiedz się, które z naszych zasad możesz zaadaptować nawet do swojego domu!

Organizacja sprzątania dużych powierzchni

Warto sporządzić plan sprzątania, który pozwoli rozłożyć obowiązki w czasie, ustalić ich kolejność i zapewnić sobie czas i przestrzeń do posprzątania wszystkich koniecznych pomieszczeń czy powierzchni. Zależnie od tego, czego wymaga dane biuro czy hala, można sprzątać ją codziennie lub rzadziej – plan pozwoli ustalić, które obowiązki będą wykonane w jaki dzień i co jaki czas. Do zadań codziennych będzie z pewnością należeć utrzymywanie czystości w kuchni i łazience, z której korzystają pracownicy. Rzadziej będzie można odkurzać i myć podłogę – zależy to jednak od charakteru firmy. Warto ustalić plan sprzątania w konsultacji z użytkownikami danej powierzchni biurowej, oni najlepiej doradzą w kwestii sprzątania.

Sprzęt do sprzątania dużych powierzchni

Do czyszczenia dużych, otwartych przestrzeni w biurach przydatne będą dość typowe sprzęty, jak np. wytrzymały odkurzacz. Nieco trudniej będzie w przypadku dużych przestrzeni magazynów czy fabryk – są to często pomieszczenia o wielkości wielu setek metrów kwadratowych, których posprzątanie za pomocą typowych, domowych narzędzi będzie czasochłonne – a nawet niewykonalne. Zatrudniając firmę sprzątającą, należy zatem wziąć pod uwagę, jakim sprzętem ona dysponuje.

Maszyny czyszczące

Najpopularniejsze do sprzątania dużych powierzchni są maszyny czyszczące. Przypominają niewielkie pojazdy, a ich ważną zaletą jest jednoczesne czyszczenie podłogi i odprowadzanie nadmiaru brudnej wody z jej powierzchni. To przyspiesza wysychanie i zabezpiecza pracowników czy klientów przed ryzykiem poślizgnięcia się na mokrej podłodze i nieszczęśliwym wypadkiem. Maszynę czyszczącą warto dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym ma być używana.

Szorowarki i polerki

Inne maszyny pomagające utrzymać czystość to szorowarki i polerki. Używa się ich raz na jakiś czas, a ich zastosowanie jest inne niż maszyn czyszczących. Pomagają bowiem doczyścić większe i trudniejsze zabrudzenia. Pomagają też sprzątać miejsca, do których dostęp jest ograniczony. Po użyciu trzeba zebrać nadmiar wody.

Odkurzacze do prania dywanów i wykładzin

W wielu dużych budynkach biurowych stosuje się wykładziny, by ocieplić wnętrze i poprawić komfort pracy. Codzienne korzystanie z nich przez dziesiątki pracowników i klientów powoduje jednak brudzenie i zużywanie. Trzeba zatem zadbać o ich czystość i kondycję, a do tego najlepsze będzie skorzystanie z odkurzacza, który jednocześnie pomaga pozbyć się brudu z powierzchni oraz wyprać dywan lub wykładzinę.

Podsumowanie

Sprzątanie dużych powierzchni biurowych nie musi być trudne – wystarczy wybrać firmę sprzątającą, która otworzy się na potrzeby i będzie dysponować odpowiednim doświadczeniem i sprzętem. Dzięki temu sprzątanie będzie efektywne i szybkie, a przede wszystkim: nie przeszkodzi nikomu w wykonywaniu codziennych obowiązków i pozwoli oszczędzić pieniądze. Jeśli nadal szukasz takiej firmy – poznaj Inwemer i zdecyduj się na nasze usługi.

 

powrót

czytaj także...

W dzisiejszym świecie coraz większą rolę odgrywa odpowiedzialne, ekologiczne podejście do natury i ochrony środowiska. Widać to zarówno w praktykach stosowanych na co dzień przez ludzi na całym świecie, jak i w sytuacjach związanych z utrzymaniem czystości i higieny w domach i nieruchomościach komercyjnych.. Aby codzienne sprzątanie stało się bardziej przyjazne naturze, warto stosować ekologiczne …

szczegóły

Przeprowadzka firmy - niezależnie od branży, w której funkcjonuje przedsiębiorstwo czy od jego wielkości - zawsze pozostaje bardzo dużym wyzwaniem. Przy planowaniu takiego przedsięwzięcia należy zatroszczyć się oczywiście o spakowanie rzeczy oraz ich transport, ale również o takie szczegóły, jak stworzenie spisu sprzętów i przedmiotów czy uaktualnienie sposobu segregacji dokumentacji biurowej.

szczegóły