Baza wiedzy

Ekologiczne środki czystości - jakie wybrać?

30.11.2020

W dzisiejszym świecie coraz większą rolę odgrywa odpowiedzialne, ekologiczne podejście do natury i ochrony środowiska. Widać to zarówno w praktykach stosowanych na co dzień przez ludzi na całym świecie, jak i w sytuacjach związanych z utrzymaniem czystości i higieny w domach i nieruchomościach komercyjnych.. Aby codzienne sprzątanie stało się bardziej przyjazne naturze, warto stosować ekologiczne środki czystości. Ich wykorzystanie pozwoli na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska i pozytywnie wpłynie na stan otaczającej nas przyrody. I, co najważniejsze, ekologiczne środki czystości są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ich użytkowników.

Jakie ekologiczne detergenty warto wybrać? Skąd wiadomo, że określone chemikalia są zgodne z tym trendem? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru ekologicznych środków czystości?

Ekologiczne środki czystości - co to takiego?

Szukając na sklepowych półkach lub w hurtowniach ekologicznych detergentów do sprzątania, należy skupić się przede wszystkim na ich składzie. Ekologiczne środki czystości to bowiem takie, które nie zawierają sztucznych barwników i aromatów, są wolne od silnie czyszczących substancji chemicznych, a ich działanie wynika z właściwości połączonych ze sobą odpowiednio naturalnych składników.

Najpopularniejsze rodzaje ekologicznych środków czystości

Wśród dostępnych na polskim rynku ekologicznych środków czystości można dziś znaleźć detergenty, dzięki którym kompleksowe sprzątanie biura, hali produkcyjnej czy mieszkania nie będzie stanowiło problemu. W ofercie poszczególnych firm znajdują się m. in.: ekologiczne płyny do mycia podłóg, mebli i innych powierzchni, środki do czyszczenia toalet (żele dezynfekujące, kostki toaletowe, odkamieniacze), specjalistyczne płyny do czyszczenia urządzeń sanitarnych, a także płyny do szyb i powierzchni szklanych.

Ekologiczne środki czyszczące

Jednak ekologiczne środki czystości to nie tylko te, przeznaczone do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni, podłóg i mebli w naszych mieszkaniach czy miejscach pracy. Wiele firm oferuje dziś również naturalne mydła w kostce i w płynie, które doskonale sprawdzają się podczas mycia rąk w zakładzie pracy lub w domu, a także płyny do mycia naczyń, wykorzystywane nie tylko w lokalach gastronomicznych.

Czym się kierować przy wyborze ekologicznych detergentów?

Ekologiczne detergenty spośród innych dostępnych w sklepach i hurtowniach środków czystości powinien wyróżniać przede wszystkim skład. Wielu producentów próbuje zwieść czujność kupujących i opakowuje tradycyjne, drażniące środki czyszczące, pełne chemii, w pudełka czy butelki, których szata graficzna przywodzi na myśl naturę i ekologię i . W rzeczywistości, aby przekonać się, co kryje w sobie opakowanie detergentu, i czy naprawdę mamy do czynienia z ekologicznym środkiem czystości, należy uważnie przeczytać skład i sprawdzić, czy nie ma w nim na przykład drażniących substancji chemicznych, sztucznych barwników i syntetycznych kompozycji zapachowych.

Jak zrobić ekologiczny środek czystości?

Oczywiście, jeśli chcemy być całkowicie pewni, że stosowany przez nas detergent będzie w 100 procentach naturalny i ekologiczny, możemy zrobić go sami w warunkach domowych. Nie każdy wie, że bardzo wiele składników na co dzień używanych na przykład w domowej kuchni, doskonale nadaje się do stosowania, gdy chcemy samodzielnie przygotować ekologiczny środek czystości. Jak je przygotować? Przepisów w internecie nie brakuje, a podstawą większości z nich są popularne, na przykład kuchenne składniki. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak zrobić ekologiczne środki czystości:

  • sól ma właściwości antyseptyczne i ścierne, dlatego można zastosować ją, przygotowując domowy odplamiacz;
  • soda oczyszczona pomoże doczyścić niejedną plamę, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako ekologiczny zamiennik najpopularniejszych chemicznych odplamiaczy;
  • octu spirytusowego można użyć na przykład podczas sprzątania łazienki, rozcieńczając go we właściwych proporcjach z wodą;
  • zamiast żrących płynów lub granulek udrożniających rury, warto natomiast zastosować sodę kaustyczną, która pomoże usunąć zalegające w nich resztki i osad.

Podsumowanie

Szeroki wybór ekologicznych, skutecznych środków do utrzymania czystości, które są bezpieczne dla środowiska, ludzi i czyszczonych powierzchni sprawia, że są one stosowane nie tylko w domach, ale również przez firmy, zajmujące się profesjonalnym utrzymaniem czystości w obiektach biurowych i instytucjach.

Aby nie dać się oszukać i rzeczywiście kupić w sklepie lub hurtowni ekologiczny detergent, należy dokładnie sprawdzić jego skład i upewnić się, że rzeczywiście jest pozbawiony m. in. drażniących substancji chemicznych, sztucznych barwników czy substancji zapachowych. Możliwe jest również przygotowanie ekologicznych środków czyszczących na własny użytek w domu, a wystarczą do tego stosowane na co dzień składniki, takie jak: soda oczyszczona, ocet czy sól. Stosując ekologiczne detergenty, możemy być pewni, że nie zagrażamy środowisku naturalnemu, a czyszczone w ten sposób powierzchnie będą czyste i zdezynfekowane.

powrót