Odśnieżanie dachów – przepisy, obowiązki oraz charakterystyka
Odśnieżanie dachów jest pierwszorzędne w porze zimowej – zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Katastrofy budowlane wywołane ciężkim śniegiem zalegającym na niekonserwowanych dachach hal zdarzały się i nadal mogą zdarzać, dlatego tak ważne jest dbanie o stałe ich odśnieżanie. Jakie przepisy to regulują, kto jest za to odpowiedzialny i jak odśnieżać dachy? Opowiemy o tym poniżej.
Przepisy dotyczące odśnieżania dachów
Odśnieżanie dachów to nie tylko pozbywanie się śniegu z jego powierzchni. To również usuwanie niebezpiecznych sopli oraz lodowych pokryw na dachach. Trzeba o tym pamiętać, bo urzędnicy nadzoru budowlanego oraz straż miejska zwracają baczną uwagę na nieodśnieżone dachy budynków i wymierzają surowe kary.
Trzeba pamiętać, że odśnieżanie dachów nie ma tylko znaczenia ze względu na możliwość kar finansowych czy niebezpieczeństwo przechodniów oraz mieszkańców i użytkowników danego budynku. Zalegający śnieg może ważyć bardzo dużo – najlżejszy jest świeży puch, waga metra sześciennego oscyluje wokół 70 kg. Im dłużej leży śnieg, tym staje się cięższy – waga metra sześciennego może sięgać nawet ponad 800 kg. Taki ciężar z pewnością wpłynie negatywnie na konstrukcję dachu, co może spowodować zniszczenia i konieczność kosztownych remontów. Mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo, finanse, jak i komfort korzystania z budynków, prawo budowlane reguluje obowiązek usuwania śniegu i wykonywanie przeglądów dachu.
Na kim spoczywa obowiązek odśnieżania dachu?
Obowiązek pozbywania się śniegu z dachu należy zawsze do właściciela budynku lub zarządcy, którego wyznaczył właściciel. Nawet w sytuacji wynajęcia całości budynku, mieszkaniec czy użytkownik nie musi martwić się odśnieżaniem dachu – to zadanie leży po stronie właściciela. Wyjątkiem jest sytuacja, w której obie strony najmu nieruchomości zawarły w umowie odpowiedni zapis, który przeniesie obowiązek odśnieżania dachu na osobę wynajmującą budynek od jego właściciela.
W tym miejscu należy podkreślić, że jeśli odpowiednie organy uznają, że obowiązek odśnieżenia dachu nie został należycie zrealizowany, mogą nałożyć natychmiastowy zakaz użytkowania nieruchomości. Daleko idące zaniedbania mogą prowadzić do katastrofy budowlanej, za którą całą ewentualną odpowiedzialność będzie musiał ponieść właściciel lub zarządca.
W przypadku wynajęcia pracownika bądź ekipy do odśnieżenia dachu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy tacy specjaliści mają odpowiednie szkolenie bhp w tym zakresie oraz ważne badanie lekarskie, które potwierdzi zdolność do wykonania zadania. Ważny będzie też odpowiedni przyrząd do odśnieżania dachu oraz odpowiednie ubrania, które zapewnią komfortowe warunki pracy.
Odśnieżanie dachu płaskiego
Odśnieżanie dachu wymaga znajomości kilku faktów. Wiele wskazówek jest wspólnych dla każdego odśnieżającego, zawsze jednak należy dopasować instrukcję odśnieżania dachu do potrzeb danego budynku. Przy wynajmowaniu do tego celu profesjonalnej firmy również warto zapytać o sposób wykonywania usługi oraz powiedzieć o propozycjach ewentualnych zmian.
Instrukcja odśnieżania dachu
Osoby odpowiedzialne za odśnieżanie dachu powinny śledzić komunikaty i doniesienia na temat pogody i planowanych opadów śniegu, by móc z odpowiednim wyprzedzeniem planować akcje odśnieżania. Warto prowadzić też pomiary pokrywy śnieżnej – pozwoli to oszacować wagę śniegu zalegającego na dachu. Bezwzględną granicą, której przekroczenie powoduje, że trzeba przystąpić do akcji odśnieżania, jest osiągnięcie około 80% dopuszczalnej wartości obciążenia dachu.
Miejsca, w których będzie zrzucany śnieg, należy oznaczyć i odgrodzić. Nie wolno też zrzucać śniegu na obszary przejazdów, bram ani na niższe kondygnacje budynku. Nie powinny też ograniczać dostępu do hydrantów – wynika to z zasad bezpieczeństwa i możliwości dojazdu dla karetki czy straży pożarnej.
Sprzęt do odśnieżania dachu
Odpowiedni sprzęt powinien być lekki, najlepiej stosować też przyrządy z drewna – metalowe mogą uszkodzić pokrycie dachu czy porysować dachówki. Polecane są drewniane łopaty, którymi nie powinno się też odśnieżać dachu do samego pokrycia – znowu ze względu na jego wygląd i właściwości. Najlepiej zostawić około 3 cm warstwy śniegu – nie będzie to stanowić znacznego obciążenia, a pozwoli na zabezpieczenie dachu przed zniszczeniem.
Profesjonalny sprzęt zawsze posiadają firmy, które wynajmowane są do pracy przy odśnieżaniu dachu. W Inwemer nie tylko zatrudniamy specjalistów z ważnymi badaniami i pozwoleniami na pracę na wysokości. Dysponujemy też różnorodnym sprzętem, dlatego możesz być pewien, że nasze usługi charakteryzuje profesjonalizm i bezpieczeństwo. Zdarza się, że dla lepszego bezpieczeństwa i większej wydajności korzystamy z aluminiowych rusztowań i dachowych przystawek – przydają się zwłaszcza wówczas, gdy dach jest duży.
Podsumowanie
Regularne odśnieżanie dachów zimą jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości. Za zaniechanie wypełnienia tego obowiązku mogą spotkać go wysokie kary finansowe a w najgorszym wypadku – katastrofa budowlana, za którą poniesie pełną odpowiedzialność. Wynajęcie profesjonalnej ekipy do odśnieżania będzie doskonałym pomysłem – specjaliści pomogą pozbyć się śniegu w sposób całkowicie bezpieczny i zgodny z przepisami.