Baza wiedzy

5 zasad czyszczenia elewacji budynków firmowych

25.06.2021

W myśl powiedzenia: „jak Cię widzą, tak Cię piszą”, warto zadbać o wizerunek firmy, na który składają się nie tylko jej osiągnięcia, działania pracowników, strona internetowa czy szeroki wachlarz usług, ale również… wygląd wnętrza oraz elewacji budynku biurowego, w którym przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę. Często właściciele takich budynków dbają o czystość pomieszczeń biurowych, korytarzy, a nawet terenów otaczających biura, zapominając przy tym o… regularnym myciu elewacji. Aby budynek zachwycał w całości i zapraszał swoim wyglądem do odwiedzin siedziby firmy, warto pamiętać o kilku zasadach czyszczenia elewacji budynku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Dobierz metodę mycia do materiału, z którego wykonana jest elewacja (czyszczenie elewacji parą, myjką, piaskowanie i inne)

Niestety, nie ma jednego i uniwersalnego sposobu na to, jak wyczyścić elewację. Kwestia dotycząca tego, czym umyć elewację budynku zależy od materiału z jakiego została wykonana. Inaczej bowiem będzie wyglądało czyszczenie elewacji drewnianej czy czyszczenie elewacji z klinkieru (cegieł), a inaczej – z kamienia bądź pokrytej preparatem strukturalnym. W przypadku elewacji wykonanej z chłonnego materiału, którego struktura może ulec zmianie lub osłabić się pod wpływem oddziaływania wody, warto wybrać czyszczenie na sucho (np. za pomocą piaskowania). Czym myć elewację akrylową? Tu z kolei bez problemu można posłużyć się wodą, a najlepiej przeprowadzić mycie elewacji myjką ciśnieniową. Metoda „na mokro” sprawdzi się również do elewacji wykonanych z kamienia.

Dobierz metodę mycia elewacji do specyfiki zabrudzeń (glony, osady, mech na elewacji)

Czasem zdarza się, że etap mycia elewacji musi być poprzedzony dokładnym jej oczyszczeniem z wszelkiego rodzaju osadów czy wykwitów. Stosunkowo często przeprowadza się czyszczenie elewacji z glonów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale – w miarę upływu czasu – mogą uszkodzić materiał, którym pokryta jest elewacja (zwłaszcza, jeśli mówimy o elewacji drewnianej). Na początku grzyby, mech i glony trzeba usunąć mechanicznie – szpachelką, a czasem nawet kawałkiem papieru ściernego – po to, aby pozostały na elewacji pył z zarodnikami grzybów nie przenosił się w inne miejsca i nie powodował powstawania nowych wykwitów. Następnie warto zastosować środek do usuwania glonów z elewacji i pozostawić go na wybranych miejscach na 2-3 dni. Aby mieć pewność, że wszystkie mikroorganizmy zostały usunięte (poleca się nawet powtórzyć aplikacje przed czyszczeniem właściwym 2 lub 3 razy).

Pamiętaj o myciu elewacji co najmniej raz w roku (a przynajmniej o jej dokładnym przeglądzie)

To, jak umyć elewację zależy także od ilości nagromadzonego na niej brudu oraz stanu wykwitów (powodowanych przez mikroorganizmy) czy występowania osadów solnych. Wszystkim tym problemom można zapobiegać, wybierając „profilaktyczne” mycie elewacji raz w roku – zwłaszcza, jeśli w poprzednich latach można było zaobserwować duże przyrosty mchu, porostów i innych wykwitów. Jeśli z kolei elewacja jest nowa, konieczny będzie coroczny jej przegląd – wystarczy dokładnie przyjrzeć się ścianom, a zwłaszcza załamaniom i rogom budynku. W razie potrzeby należy ręcznie usunąć pojawiający się mech, grzyby czy glony.

Nie zapomnij o zabezpieczeniu elewacji przed brudem

Oprócz corocznych przeglądów elewacji istnieje jeszcze jeden sposób na to, by kontrolować jej stan i nieco opóźnić pojawienie się nowych zabrudzeń i wykwitów organicznych po gruntownym myciu elewacji. Na ten sposób składają się poszczególne etapy:

  • uzupełnienie ubytków w elewacji (to właśnie w nich tworzą się osady solne i wykwity organiczne);
  • zabezpieczenie elewacji środkiem grzybo - i glonobójczym;
  • w miarę możliwości – pomalowanie elewacji farbą silikatową, silikonową lub akrylową z dodatkiem teflonu (w przypadku drewna będą to różnego rodzaju bejce i lakiery zabezpieczające materiał przed biologiczną korozją).

Zwróć uwagę na koszt mycia elewacji, ale nie oszczędzaj na jakości prac

Czasem budynek firmowy jest tak duży, że nie warto próbować samodzielnego wyczyszczenia jego elewacji. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się zatrudnienie profesjonalnej firmy z wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu tego typu prac. Ile to kosztuje? Wszystko zależy oczywiście od stanu wyjściowego elewacji, rozmiaru powierzchni, a także od decyzji co do podjęcia działań zabezpieczających – nałożenia nowej warstwy farby, lakieru czy preparatów aktywnych biologicznie (przeciw glonom i grzybom). Nie warto natomiast oszczędzać przy zlecaniu takich prac – w końcu elewacja budynku firmowego – podobnie jak jej wnętrze – stanowi estetyczną wizytówkę przedsiębiorstwa, czyli „Jak Cię widzą tak Cię piszą”.

powrót