Baza wiedzy

Utrzymanie porządku wokół biura w sezonie jesienno-zimowym - poradnik

15.10.2020

Jesienno-zimowe porządki wokół budynku biurowego to podstawa zapewnienia czystości i porządku oraz bezpieczeństwa pracowników i gości firmy. Wielu zarządców biur w okresie jesieni rezygnuje z części usług związanych z utrzymaniem porządku na terenie zewnętrznym, wchodzącym w skład firmowego kompleksu. To, niestety, duży błąd, bowiem o tereny zielone, które jesienią i zimą zmieniają się raczej w tereny brunatne (za sprawą wszechobecnego błota) czy białe (za sprawą zalegającego śniegu) nadal trzeba należycie dbać. Jak powinno wyglądać utrzymanie czystości jesienią i zimą przez profesjonalną firmę sprzątającą? Zapraszamy do lektury!

Sprzątanie w sezonie zimowym i jesiennym – komfort i bezpieczeństwo użytkowników

Sprzątanie jesienią i zimą, oprócz zadbania o zieleń i przygotowania jej do przetrwania chłodnych miesięcy, powinno być ukierunkowane przede wszystkim na oczyszczanie i właściwe przygotowanie ciągów komunikacyjnych. Jakie działania składają się na utrzymanie porządku jesienią i zimą w obrębie przestrzeni otaczającej biuro?

  • Usługi sprzątania jesienią powinny obejmować usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z chodników, dróg wewnętrznych, trawników i innych elementów przestrzeni wokół biura. Zanieczyszczenia te to nie tylko śmieci – jesienią w obrębie ciągów komunikacyjnych i na firmowych parkingach przybywa suchych liści, mokrego igliwia, ale również błota, co sprawia, że nawierzchnia jest śliska i nierówna. Wszystkie te zabrudzenia należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych, ale również ze względów bezpieczeństwa, dlatego usługi sprzątania jesienią terenu wokół biura docenią zarówno jego zmotoryzowani użytkownicy, jak i ci, którzy przybywają do pracy na piechotę.
  • Podobnie sytuacja wygląda w przypadku usług sprzątania zimą. W tym okresie profesjonalna firma sprzątająca, zatrudniona do utrzymania porządku, powinna zadbać o odśnieżanie chodników, dróg wewnętrznych i parkingów, a w razie potrzeby – o usunięcie lodowej warstwy z tych miejsc i zabezpieczenie nawierzchni przed skutkami gołoledzi. To samo dotyczy błota pośniegowego – powinno zostać usunięte zarówno z podjazdów, jak i dróg czy chodników.

Sprzątanie w sezonie jesienno-zimowym: przygotowanie zieleni

Sprzątanie jesienią i zimą nie powinno kończyć się jedynie u wejścia do budynku biurowego. To od pielęgnacji terenu zielonego, otaczającego dany obiekt w trakcie chłodnych pór roku zależy, jak będzie prezentował się w okresie wiosenno-letnim. Jesienią konieczne jest przygotowanie roślin (drzew, krzewów rosnących wzwyż i płożących się, trawnika) do przetrwania w niskich temperaturach. Trawnik należy przystrzyc po raz ostatni, wyczyścić go z opadłych liści i igieł (które mogą być siedliskiem szkodników i grzybów, wywołujących choroby na innych roślinach), a jeśli zajdzie taka potrzeba – przyciąć krzewy i ozdobne drzewka we właściwy sposób. Dodatkowo, pracownicy firmy sprzątającej powinni umieścić we wnętrzu biura ozdobne, duże rośliny w donicach, które z pewnością nie poradzą sobie z pierwszymi przymrozkami. W sezonie jesienno-zimowym nie należy zapominać o usuwaniu śmieci i innych zabrudzeń, które mogą się pojawić na trawnikach i pozostałych terenach zielonych.

Usługi dotatkowe

Czyste posadzki w biurze w sezonie jesienno-zimowym

Utrzymanie porządku jesienią i zimą w obrębie terenów zewnętrznych, otaczających biuro, jest niezwykle ważne w kontekście dbałości o stan powierzchni płaskich wewnątrz budynku. Im mniej błota pośniegowego, liści, piasku i samego śniegu znajdzie się na zewnątrz biura, tym mniej jego użytkownicy przeniosą go do wnętrz. Jeśli jednak porządki w tym okresie na zewnątrz biura nie wystarczają, aby utrzymać w czystości podłogi w biurze, należy wówczas zwiększyć częstotliwość sprzątania. Usuwanie błota, osadów z soli czy piasku jest szczególnie ważne na powierzchniach parkingów czy garaży podziemnych. Ograniczamy w ten sposób nanoszenie drobinek piasku do wnętrza budynku. Tym samym zapewniamy bezpieczeństwo pracownikom i gościom budynku (minimalizując ryzyko poślizgu) oraz wpływamy na utrzymanie we właściwej kondycji podłóg w biurowcu.

Podsumowanie

Jesienne i zimowe porządki powinny obejmować zarówno wnętrza budynku biurowego, jak i otaczającego go terenu zewnętrznego. Jesienno-zimowe utrzymanie czystości przez profesjonalną firmę sprzątającą to przygotowanie obszarów zielonych i porastających je roślin do przetrwania pierwszych przymrozków oraz regularne sprzątanie tej przestrzeni i dbanie o czystość terenów utwardzonych: chodników i wewnętrznych dróg dojazdowych. Jest to konieczne ze względu na opady atmosferyczne, przez które na parkingach, dziedzińcach, chodnikach i drogach wewnętrznych gromadzi się błoto, suche liście, śnieg i lód. Wszystkie te zanieczyszczenia, pozostawione w obrębie ciągów komunikacyjnych, zwiększają ryzyko wypadku (np. poślizgnięcia się pracownika czy kolizji samochodów). Podsumowując, utrzymanie czystości i porządku jesienią i zimą wokół budynków biurowych wpływa nie tylko na estetykę tych miejsc, ale również na bezpieczeństwo osób, korzystających z takich obiektów.

powrót

czytaj także...

Aranżacja i pielęgnacja zieleni w miejscu pracy nie jest łatwym zadaniem, choć przynosi wiele nieocenionych korzyści. Przede wszystkim „zazielenione” biuro wygląda niezwykle estetycznie, a roślinne ozdoby pasują do niemal każdego wnętrza: zarówno industialnego, loftowego, jak i nieco bardziej tradycyjnego.

szczegóły