Niepełnosprawność ruchowa a praca zarobkowa
Osoby z ograniczeniami w poruszaniu się wywołanymi problemami zdrowotnymi często rezygnują z pracy ze względu na problemy, z którymi muszą się borykać. Warto podkreślić, że większość pracodawców chętnie zatrudnia osoby niepełnosprawne ruchowo, doceniając ich zaangażowanie i umiejętności, które mogą wnieść do danej firmy. Jak wygląda rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami i jak system prawny wspomaga aktywizację zawodową oraz zatrudnianie ich na otwartym rynku pracy poprzez dodatkowe uprawnienia i ulgi?
Niepełnosprawność a praca zawodowa
Rynek pracy oferuje zatrudnienie osobom z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu. Wciąż przybywa miejsc, w których osoby z niepełnosprawnością mogą znaleźć pracę pozwalającą im osiągnąć niezależność finansową i normalnie żyć. Polskie prawo również sprzyja ich zatrudnianiu – dofinansowuje się ich wynagrodzenia, dotuje utworzenie stanowisk pracy czy refunduje ubezpieczenie społeczne. Kodeks pracy definiuje też zasady, według których osoby z niepełnosprawnością mogą wykonywać swoje obowiązki. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, by móc stworzyć miejsce pracy dla takiej osoby?
Niepełnosprawność znaczna a praca
Osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym to takie, które wymagają stałej lub długotrwałej opieki. Mogą one nadal pracować, jeżeli dane stanowisko zostanie przystosowane do ich potrzeb lub mają one wykonywać pracę w trybie zdalnym. Podobnie jest z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, w przypadku którego wymagana jest czasowa lub częściowa pomoc w codziennym życiu. Stopień, w którym osoby niepełnosprawnością w stopniu znacznym będą w stanie wykonywać swoje obowiązki, zależy od konkretnej postaci niepełnosprawności i dopasowania rodzaju pracy oraz fizycznego miejsca jej wykonywania. Każdy rodzaj niepełnosprawności wymaga indywidualnego podejścia i adekwatnego dostosowania warunków pracy.
Niepełnosprawność a praca w nocy oraz inne obowiązki i prawa pracownicze
Osoby z niepełnosprawnością nie mogą pracować w godzinach nocnych oraz nadliczbowych. Zmienić to może jedynie wyraźna i jednoznaczna zgoda lekarza, wydana na wniosek osoby zatrudnionej. Rozwiązania te nie mają też zastosowania w zawodach polegających na pilnowaniu. Osobom niepełnosprawnym przysługuje także prawo do dodatkowej, piętnastominutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy. Powinny przeznaczyć ją na odpoczynek lub przeprowadzenie ćwiczeń usprawniających.
W przypadku osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym czas pracy jest skrócony i wynosi 7 godzin dziennie, a maksymalnie 35 tygodniowo. Przysługuje im też prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, w wymiarze 10 dni w roku kalendarzowym. Dana osoba nabywa je jednak po przepracowaniu roku od dnia wydania decyzji o zakwalifikowaniu jej do jednej z grup niepełnosprawności.
Podsumowanie
Praca osób z niepełnosprawnościami jest taką samą wartością jak praca osób pełnosprawnych. Jeśli nie towarzyszą nam, niczym nieuzasadnione, uprzedzenia, to doskonale wiemy, że nie ma znaczenia sprawność – liczą się energia, zapał oraz bycie specjalistą w swojej dziedzinie. Właśnie dlatego w INWEMER zatrudniamy wiele osób z niepełnosprawnościami. Wychodzimy też naprzeciw ich potrzebom, organizując miejsca pracy przystosowane do ich możliwości. Nasze zaangażowanie w tej dziedzinie już trzykrotnie docenili organizatorzy plebiscytu Lodołamacze, który honoruje przedsiębiorstwa wspierające aktywizację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.
Jesteś osobą niepełnosprawną ruchowo i szukasz pracy? Sprawdź, czy akurat nie poszukujemy kogoś takiego jak Ty!