Baza wiedzy

Najczęściej zadawane pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych

20.04.2020

Rozmowa kwalifikacyjna jest wydarzeniem stresującym dla każdego, bez względu na wiek i zawodowe doświadczenie. Decyzja o tym, czy otrzymamy wymarzoną posadę, czy zatrudniony zostanie ktoś inny, w dużej mierze zależy bowiem właśnie od tych kilkudziesięciu minut dialogu z potencjalnym pracodawcą. Oczywiście, znaczenie ma również CV, najczęściej wysyłane do firmy na wstępnym etapie nadsyłania zgłoszeń, jednak rozmowa kwalifikacyjna (ta prowadzona na żywo, a także telefonicznie), jest największym i zdecydowanie najlepszym źródłem cennych informacji na temat kandydatów na określone stanowisko.

Podczas takiego wywiadu role są z reguły ściśle określone. Pracodawca zadaje pytania, a osoba ubiegająca się o pracę udziela odpowiedzi. Pula pytań, które mogą paść z ust potencjalnego przyszłego szefa, jest właściwie nieograniczona. Wiele zależy oczywiście od branży, której dotyczy rekrutacja. Istnieją jednak takie zagadnienia, które powtarzają się w przypadku niemal każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Jak brzmią? W jaki sposób się do nich przygotować i co zrobić, aby w rezultacie otrzymać wymarzoną pracę? Oto garść informacji dotyczących najczęściej zadawanych pytań podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Oferty pracy

Dlaczego chce pan(i) pracować w naszej firmie?

To pytanie pojawi się na niemal każdej rozmowie w sprawie pracy. I nic w tym dziwnego. Potencjalny pracodawca podczas procesu rekrutacyjnego chce zdobyć o nowych pracownikach jak najwięcej informacji. Jedną z podstawowych będzie więc z pewnością ich motywacja do podjęcia pracy.

Mając świadomość, że właśnie takiego pytania można się spodziewać, należy się do niego przygotować. Dobrze jest zdobyć jak najwięcej informacji o firmie, jej strukturze i kulturze organizacyjnej. Na tej podstawie warto zawczasu przemyśleć sobie możliwie jak najbardziej kreatywną, a jednocześnie szczerą i wiarygodną odpowiedź. Z pewnością warto powołać się w niej na przymioty firmy, takie jak doświadczenie i renoma, a także podkreślić, że oferowane stanowisko da nam możliwość dalszego rozwoju, który jest dla nas szczególnie istotny.

Strategią, której polecamy unikać, jest natomiast odpowiedź w stylu: „Bo macie wysokie pensje i owocowe czwartki”. Taka bezpośredniość, choć w wielu przypadkach zgodna z prawdą, może bowiem zostać przez rekrutera odczytana jako niegrzeczna.

Skąd dowiedział(a) się pan(i) o rekrutacji na określone stanowisko?

To pytanie równie częste, co łatwe. Aby na nie odpowiedzieć, wystarczy tylko zapamiętać, w jaki sposób trafiło się na ogłoszenie firmy, do której dziś rekrutujemy. Komunikat wyświetlił się w internecie? Znaleźliśmy go w gazecie, a może ktoś z rodziny lub przyjaciół podsunął nam pomysł na ubieganie się o określone stanowisko? W tym przypadku każda odpowiedź będzie właściwa. Tym, co możemy zrobić, aby dodatkowo ją urozmaicić, jest natomiast podanie możliwie największej ilości szczegółów dotyczących chwili, w której natrafiliśmy na ogłoszenie. Jakie emocje nam wówczas towarzyszyły? Co robiliśmy? Jaka była nasza pierwsza myśl po przeczytaniu nagłówka? Wszystkie te informacje dodatkowo wzbogacą opowieść, której zadaniem będzie to, aby zainteresować pracodawcę naszą osobą.

Tym, czego z pewnością nie powinniśmy robić, jest zaś odpowiedź: „Nie wiem/Nie pamiętam”. To wyraźny sygnał dla przeprowadzającego rozmowę, że nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do procesu rekrutacyjnego, w którym bierzemy udział.

Jakie są pana(i) oczekiwania finansowe?

Wiele osób ma problem z odpowiedzią na powyższe pytanie. To błąd. Nie ma bowiem nic dziwnego w tym, że pracodawca chciałby wiedzieć, jakie są nasze wymagania finansowe i w jaki sposób cenimy wykonywaną przez siebie pracę. Tak, jak normą powinno dziś być umieszczanie jawnych informacji dotyczących wynagrodzenia oferowanego przez firmę, tak również chęć uzyskania informacji na temat wymagań dotyczących pensji od potencjalnego pracownika nie powinna nikogo dziwić.

Jeśli jednak wahamy się, jaką stawkę podać, warto zastosować dwie strategie:

  • po pierwsze, jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną zorientować się, na jakim poziomie plasują się płace w przypadku stanowiska analogicznego do tego, na które sami rekrutujemy, w innych firmach w mieście;

  • po drugie, odpowiadając na to pytanie, zamiast konkretnej kwoty można podać pewien bezpieczny przedział, który pozostawi pracodawcy nieco swobody w podjęciu ostatecznej decyzji.

Jakie są pana(i) mocne/słabe strony?

Choć na pozór łatwe, pytanie to jest jednym z najbardziej podchwytliwych podczas całej rozmowy kwalifikacyjnej. Dlaczego? Otóż najlepsze odpowiedzi, jakich możemy na nie udzielić to te, które spełnią jednocześnie trzy warunki:

  • będą zgodne z prawdą;

  • będą kreatywne;

  • nawiążą bezpośrednio (lub przynajmniej pośrednio) do zakresu obowiązków na stanowisku, o które się ubiegamy.

Co zrobić, aby pytanie o nasze mocne i słabe strony nie przekreśliło szans na otrzymanie nowej pracy? Przede wszystkim, warto wcześnie przemyśleć swoje odpowiedzi i przygotować kilka przykładów. Pomocna może się również okazać rozmowa z najbliższymi i poproszenie ich o to, aby sami scharakteryzowali nasze atuty i niedoskonałości. W ten sposób będziemy mieli pewność, że są one zgodne z prawdą, a gruntowna selekcja pozwoli nam wybrać tylko takie, które mogą zadziwić rekrutera i faktycznie przydać się w nowej pracy.

Co więcej, wymieniając ewentualne mankamenty naszego charakteru, warto dodać, że stale i konsekwentnie nad nimi pracujemy, a wiele z nich można z powodzeniem przekuć w zalety. Taki zabieg świadczy nie tylko o kreatywności rekrutowanego, ale również o jego silnej woli.

Na czym polegała pana(i) wcześniejsza praca i dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) zmienić miejsce zatrudnienia?

To pytanie daje nam doskonałą możliwość, aby wspomnieć o potrzebie samorozwoju, zdobywaniu doświadczenia, a także o braku obaw przed zmianami. To właśnie tych cech wielu właścicieli firm szuka dziś u przyszłych pracowników. Przy tej okazji warto również opowiedzieć o najbardziej kreatywnych rozwiązaniach, jakie zastosowaliśmy na poprzednim stanowisku pracy, a także pochwalić się nietypowymi osiągnięciami.

Nie należy natomiast wspominać o ewentualnych nieporozumieniach z szefami, narzekać na dotychczasowego pracodawcę, ani tym bardziej go oczerniać. W ten sposób możemy bowiem zaszkodzić zarówno jemu, jak i sobie samym. Palenie mostów nie jest praktyką, którą warto stosować, zmieniając pracę.

Co jest dla pana(i) najważniejsze na nowym stanowisku?

Tutaj warto odpowiadać zgodnie ze swoim sumieniem. Niewłaściwe odpowiedzi wydają się nie istnieć, liczą się za to: zaangażowanie, pomysłowość i szczerość. Postępując w zgodzie z nimi, poinformujemy potencjalnego pracodawcę o istotnych dla nas aspektach pracy i dowiemy się, czy jest on je nam w stanie zaoferować. Taka wiedza, zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony, bez wątpienia jest zaś niezwykle cenna. Właściciele firm zyskują w ten sposób wiedzę na temat realnych oczekiwań pracowników, zaś kandydaci – pewność, że firma, do której rekrutują, będzie zaspokajała ich potrzeby i prowadziła politykę zgodną z ich oczekiwaniami/potrzebami.

Czy ma pan(i) jakieś dodatkowe pytania dotyczące oferty zatrudnienia?

Na to pytanie wielu potencjalnych pracowników odpowiada: „Nie”. Dzieje się tak dlatego, że albo nie mają oni wcześniej przygotowanych pytań, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie skupiali się na ich wymyślaniu, albo (co znacznie gorsze), boją się je zadać osobie prowadzącej wywiad. To najgorsze, co możemy zrobić. Czas pod koniec rozmowy jest waśnie po to, aby rozwiać wszelkie powstałe wcześniej wątpliwości i doprecyzować szczegóły. Jeśli więc chcielibyśmy o coś spytać, zróbmy to śmiało. Nie tylko uzyskamy w ten sposób niezbędne informacje, ale również damy pracodawcy do zrozumienia, że jego ofertę traktujemy poważnie i jesteśmy naprawdę zainteresowani tą propozycją.

Podsumowanie

Pytania padające podczas rozmowy kwalifikacyjnej to zmora wielu osób szukających aktywnie pracy. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zaskoczeń i niepotrzebnego stresu, warto się na nie wcześniej przygotować. Powyższa lista najczęściej poruszanych zagadnień z pewnością w tym pomoże, dzięki czemu podczas rozmowy w sprawie pracy znacznie łatwiej będzie nam zachowywać się profesjonalnie, zrobić na potencjalnym pracodawcy naprawdę dobre wrażenie, a w rezultacie zbliżyć się do otrzymania upragnionego stanowiska.

powrót

czytaj także...

O tym, że w uporządkowanej i czystej przestrzeni nie tylko pracuje, ale i wypoczywa się przyjemnej, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak aby wokół nas rzeczywiście zapanował kojący ład, niejednokrotnie niezbędne okazuje się zrobienie gruntownych porządków. Jak się za nie zabrać, aby efekty pojawiły się szybko, praca była satysfakcjonująca, a czas przeznaczony na sprzątanie nie został uznany…

szczegóły

Dokładne i częste mycie rąk jest podstawą higieny i powinno być wpajane dzieciom jak dobry nawyk już od najmłodszych lat. Dziś, w dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa (SARS-CoV-2), właściwe wykonywanie tej czynności jest szczególnie istotne.

szczegóły