Baza wiedzy

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

06.05.2020

Rozmowa kwalifikacyjna potrafi przysporzyć stresu nawet najbardziej doświadczonemu poszukiwaczowi pracy. Często umawiając się na nią, towarzyszy nam obawa przed potencjalnymi pytaniami, które mogą paść z ust przyszłego pracodawcy, a na które nie będziemy znali odpowiedzi. Wielu kandydatów, a zwłaszcza kandydatek, dużą uwagę poświęca również temu, jaki strój będzie najbardziej odpowiedni do sytuacji i pozwoli zrobić dobre wrażenie. Co zrobić, aby rozmowa w sprawie pracy przebiegła jak najkorzystniej, oszczędziła nam nerwów, a jej rezultatem było zatrudnienie na wymarzonym stanowisku? Oto kilka wskazówek, które z pewnością warto wykorzystać.

Zaplanuj wiele rzeczy wcześniej

Opracowany z odpowiednim wyprzedzeniem plan działania to domena nie tylko wybitnych strategów wojskowych. Jeśli już na początku zdasz sobie sprawę z tego, z czym wiąże się rozmowa kwalifikacyjna, łatwiej będzie ci się do niej przygotować. Możesz w tym celu zasięgnąć rady bardziej doświadczonych członków rodziny, a następnie zrobić listę, dzięki której unikniesz ryzyka zapomnienia o którejś ważnych kwestii. Zaplanuj nie tylko to, co chciałbyś powiedzieć o sobie rekruterowi, ale również ważne dla ciebie pytania, a nawet strój, który chcesz założyć w tym ważnym dniu. Nastaw budzik na właściwą godzinę, abyś nie musiał się nadmiernie spieszyć i stresować. Wszystkie te elementy, choć na pozór oczywiste, wspólnie znacznie zwiększają szansę na pozytywny przebieg rozmowy rekrutacyjnej. A o to przecież chodzi, prawda?

Oferty pracy

Jak cię widzą, tak cię piszą – czyli pierwsze wrażenie ma znaczenie

Przygotowując się do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej, nie należy zapominać o tym, że już pierwszych kilka sekund po jej rozpoczęciu może zdecydować o tym, w jaki sposób potencjalny pracownik będzie postrzegany przez rekrutera. Aby zrobić możliwie jak najlepsze wrażenie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, takich jak:

  • właściwy ubiór – schludny i dopasowany do stanowiska, na które aplikujemy;
  • zadbany wygląd – u kobiet znaczącą rolę odgrywają manicure, fryzura oraz dyskretny makijaż, u mężczyzn zaś – przystrzyżone włosy i zarost;
  • pewność siebie – podobnie, jak nadmierna wiara we własne możliwości, tak i jej całkowity brak negatywnie wpływają na odbiór kandydatów przez rekruterów. Właśnie dlatego warto znaleźć złoty środek i zaprezentować się na rozmowie w sprawie pracy jako osoba znająca własne możliwości i gotowa do dalszego rozwoju;
  • uśmiech i wyprostowana postawa ciała – świadczą o otwartości, komunikatywności, przygotowaniu i świadomości mocnych stron;
  • punktualność – dobry pracownik to taki, który szanuje pracodawcę. Jednym z podstawowych tego wyznaczników jest natomiast bez wątpienia rozpoczynanie pracy o wyznaczonym czasie.

Zwłaszcza w przypadku stroju, makijażu i fryzury, cenne może okazać się dostosowanie ich do charakteru pracy wykonywanej na stanowisku, na które aplikujemy. O ile bowiem w przypadku pracy biurowej dobrze postrzegana jest neutralność klasyczny dress code, o tyle praca w branży modowej czy artystycznej pozwala (a niekiedy nawet wymusza) na odrobinę ekstrawagancji i oryginalności.

Dowiedz się, do jakiej firmy rekrutujesz

Choć rada ta może dla wielu wydawać się żartobliwa, to jednak niejednokrotnie okazuje się, że potencjalny pracownik nie wie nic o chcącej zatrudnić go firmie. Przyszły pracodawca nie będzie od ciebie oczywiście wymagał znajomości historii firmy od samych jej początków, jednak warto, abyś przez udaniem się na rozmowę w sprawie pracy, zdobył o niej najważniejsze informacje. Czy się zajmuje? W jakiej branży działa? Co jest jej mottem? Współpracą z jakimi ważnymi klientami może się pochwalić? Umiejętne wplecenie tych informacji w wypowiedź z pewnością wywoła wrażenie, że jesteś żywo zainteresowany nowym stanowiskiem pracy.

Bądź gotowy na (nie)spodziewane pytania

Tak, jak nie jest możliwe czytanie w myślach, tak również nierealnym byłoby wcześniejsze dokładne ustalenie tego, jakie pytania padną z ust rekrutera. Część z nich można jednak przewidzieć i to właśnie na nie warto się przygotować. Nie ulega wątpliwości, że prowadzący rozmowę będzie pytał o aspekty związane z branżą, w której działa firma. Z pewnością zostaniesz również poproszony o opowiedzenie o sobie i dotychczasowym doświadczeniu, a także powiedzenie, dlaczego chciałbyś otrzymać określone stanowisko. Część tego rodzaju pytań powtarza się na większości rozmów kwalifikacyjnych i dokładniej omówiliśmy je w artykule: „Najczęściej zadawane pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych”. Mając tego świadomość, można się na nie przygotować i w rezultacie wykorzystać je do prezentacji swojej osoby przed prowadzącym wywiad.

Zastanów się, o co sam chcesz spytać

W wyniku stresu wiele osób zapomina o tym, czego sami chcieliby się dowiedzieć na temat oferowanego im stanowiska. W każdej właściwie przeprowadzonej rozmowie przyjedzie bowiem czas na to, abyś to ty poprosił o doprecyzowanie pewnych kwestii i rozwianie ewentualnych wątpliwości. Właśnie dlatego, już wcześniej warto sporządzić listę zagadnień, które są dla nas interesujące. Jeśli któregoś z nich zabraknie w głównej części rozmowy, możesz potem swobodnie dopytać o nie na koniec. Takie zachowanie również utwierdzi twojego potencjalnego szefa w przekonaniu, że traktujesz waszą rozmowę poważnie.

Załóż, ile chciałbyś zarabiać na nowym stanowisku

Pytanie o zarobki niejednokrotnie spędza sen z powiek przyszłym pracownikom. Wielu z nich zastanawia się, w jaki sposób podać kwotę, która nie byłaby ani zbyt niska (wówczas byliby przecież nieusatysfakcjonowani), ani za wysoka (aby w ten sposób nie zostać uznanymi za zbyt pewnych siebie lub nieznających realiów). Co więcej, idąc na rozmowę w sprawie pracy, niekiedy nie mamy pojęcia, jakie realia zarobkowe panują w danej branży. Aby uniknąć niezręcznej ciszy i nerwowego wyczekiwania, warto poświęcić kilka chwil i zorientować się w wysokości zarobków na oferowanym stanowisku w konkurencyjnych firmach. W ten sposób, nawet podając pewien przedział kwotowy, będziemy mieli pewność, że nasze wymagania finansowe nie są nieadekwatne do rzeczywistości.

Zwalcz negatywny stres

Kiedy już uda nam się dotrzeć do miejsca, w którym odbywa się rozmowa, najprawdopodobniej będziemy musieli nieco poczekać na jej rozpoczęcie. Ten czas warto wykorzystać najlepiej, jak to tylko możliwe. Niektórzy przeznaczają go na powtórzenie najważniejszych informacji na temat firmy i pytań, które chcieliby zadać. Innym sposobem jest zaś zastosowanie kilku łatwych technik relaksacyjnych, które pomogą uspokoić zestresowane ciało i umysł. Już 2-3 głębokie wdechy to przepis na rozluźnienie mięśni i podniesienie poziomu komfortu, który z pewnością pomoże nam lepiej zaprezentować się przez potencjalnym pracodawcą.

Podsumowanie

Każda rozmowa kwalifikacyjna jest inna, jednak wszystkie łączy ze sobą kilka istotnych aspektów. Warto o nich pamiętać i odpowiednio się przygotować. Pozwoli to nie tylko na redukcję poziomu stresu zarówno przed, jak i podczas samej rozmowy, ale również na to, abyśmy zaprezentowali się rekruterowi z możliwie jak najlepszej strony. W ten sposób zwiększymy zaś swoje szanse na zatrudnienie w wymarzonej firmie.

powrót

czytaj także...

Znalezienie odpowiedniego pracownika jest ważnym zadaniem działów HR, kluczowym elementem wpływającym na powodzenie w realizacji celów organizacyjnych i kluczem do rozwoju firmy. Dla wielu przedsiębiorstw proces rekrutacji pracowników jest nadal po prostu elementem normalnego funkcjonowania i nie przywiązuje się do jego przebiegu zbyt dużej wagi.

szczegóły

Właściwie przeprowadzony proces rekrutacyjny to wynik współpracy dwóch stron: potencjalnego pracodawcy i kandydata na przyszłego pracownika. Aby zachęcić do wzięcia udziału w rekrutacji, a tym samym zbudować jak najlepsze wrażenie wśród uczestników rynku pracy w określonej branży, warto od samego początku istnienia firmy budować wizerunek dobrego pracodawcy.

szczegóły

Rozmowa kwalifikacyjna jest wydarzeniem stresującym dla każdego, bez względu na wiek i zawodowe doświadczenie. Decyzja o tym, czy otrzymamy wymarzoną posadę, czy zatrudniony zostanie ktoś inny, w dużej mierze zależy bowiem właśnie od tych kilkudziesięciu minut dialogu z potencjalnym pracodawcą.

szczegóły