Baza wiedzy

Sprzątanie placówek medycznych przez firmę zewnętrzną

13.07.2020

Jednym z sektorów, w którym sprzątanie stanowi bardzo ważny element dbałości o bezpieczeństwo i komfort personelu oraz odwiedzających, są obiekty medyczne. Zalecenia czystości w tym przypadku są naprawdę restrykcyjne, a spełnienie tych standardów wymaga dużych nakładów pracy, dbałości o szczegóły oraz znajomości i bezwzględnego przestrzegania konkretnych procedur.

Dbanie o higienę obszarów medycznych obejmuje nie tylko sprzątanie i czyszczenie różnorodnych powierzchni, ale również ich dezynfekcję. Jest to o tyle ważne, że w tego typu placówkach – szpitalach, czy przychodniach – gromadzą się zarówno członkowie personelu, jak i osoby chore oraz zdrowe. Takie warunki stwarzają ryzyko namnażania się bakterii, a także rozprzestrzeniania wirusów. Aby to ryzyko zminimalizować, stosuje się m. in. środki ochrony osobistej, takie jak fartuchy, maseczki jednorazowe oraz rękawice. To jednak nie wystarczy, aby uczynić szpital lub przychodnię miejscem całkowicie bezpiecznym. W medycznych wnętrzach musi być utrzymywana czystość – a ją może zapewnić jedynie regularne sprzątanie i dezynfekcja. Coraz popularniejszym rozwiązaniem tej kwestii staje się zatrudnienie zewnętrznej firmy sprzątającej. Dlaczego jest to dobry pomysł?

Utrzymanie czystości w placówkach medycznych – postaw na profesjonalne wsparcie

Sprzątanie i dezynfekcja obszarów medycznych, powierzona firmie specjalizującej się w takich działaniach, jest doskonałym rozwiązaniem – oszczędzającym czas, wygodnym i – wbrew pozorom – nierzadko tańszym, niż zatrudnienie na stałe członków ekipy sprzątającej. Pracownicy tego typu firm zajmują się nie tylko czyszczeniem, myciem i odkurzaniem powierzchni. Są również odpowiedzialni za dezynfekcję pomieszczeń (zarówno sal szpitalnych, gabinetów, jak i powierzchni ogólnodostępnych dla pacjentów – przykładowo korytarzy, świetlic, łazienek). Dzięki znajomości wytycznych sprzątania obiektów medycznych pracownicy firmy zewnętrznej wiedzą, w jaki sposób obchodzić się z poszczególnymi pomieszczeniami, z jaką częstotliwością powtarzać konkretne czynności, a także jak używać profesjonalnych środków chemicznych. Zapewnia to bezpieczeństwo zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Dlatego tak ważne jest doświadczenie firmy sprzątającej. Dodatkowym atutem może okazać się oferowane przez firmę sprzątającą placówki medyczne, stałe wsparcie ze strony wewnętrznych audytorów technologicznych.

Dodatkowo w zakresie działań firm sprzątających nierzadko znajduje się uzupełnianie środków higienicznych, takich jak: papier toaletowy, ręczniki jednorazowe, mydło lub środki do dezynfekcji rąk.

Poznaj korzyści z wynajęcia firmy do sprzątania w szpitalach i przychodniach

Utrzymanie czystości przez zewnętrzną firmę w szpitalach i przychodniach niesie ze sobą szereg korzyści – nie tylko takich, o których wspominaliśmy wyżej, ale również korzyści w zakresie ograniczenia procedur administracyjnych, czy oszczędności czasu. Zalicza się do nich brak konieczności:

  • zakupu sprzętu do sprzątania oraz środków chemicznych,
  • organizowania pracowników zastępczych w przypadku urlopów, czy absencji chorobowych, któregoś z członków ekipy sprzątającej,
  • przeprowadzania szkoleń dotyczących utrzymania czystości dla personelu sprzątającego.
powrót

czytaj także...

O tym, że w uporządkowanej i czystej przestrzeni nie tylko pracuje, ale i wypoczywa się przyjemnej, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak aby wokół nas rzeczywiście zapanował kojący ład, niejednokrotnie niezbędne okazuje się zrobienie gruntownych porządków. Jak się za nie zabrać, aby efekty pojawiły się szybko, praca była satysfakcjonująca, a czas przeznaczony na sprzątanie nie został uznany…

szczegóły