Jak pielęgnować zieleń w biurach - poradnik
Aranżacja i pielęgnacja zieleni w miejscu pracy nie jest łatwym zadaniem, choć przynosi wiele nieocenionych korzyści. Przede wszystkim „zazielenione” biuro wygląda niezwykle estetycznie, a roślinne ozdoby pasują do niemal każdego wnętrza: zarówno industialnego, loftowego, jak i nieco bardziej tradycyjnego. Ponadto, rośliny produkują tlen, a więc ich obecność w biurze pomaga w oczyszczaniu i wymianie powietrza. I w końcu: ich pielęgnacja, a także obserwowanie każdego nowego przyrostu może przynieść wiele satysfakcji. Na jakie rośliny się zdecydować, by utrzymanie zieleni w biurze było możliwe i by poszczególne kwiaty zachwycały swoim wyglądem przez długi czas?
Zieleń w miejscu pracy – jakie rośliny sprawdzą się w biurze?
Aby utrzymać zieleń w biurze, warto wiedzieć, jakie gatunki i odmiany roślin sprawdzą się w konkretnych warunkach. Generalnie w przestrzeniach biurowych jest zazwyczaj sporo światła (i to stanowi atut takich pomieszczeń), ale problemem może być regularna pielęgnacja – zwłaszcza w postaci zwykłego podlewania. Właśnie dlatego należy wybrać takie rośliny, które nie wymagają częstego nawadniania i szczególnej uwagi, a nadal zachwycają swoim pokrojem, kolorem i kształtem liści oraz ogólnym wyglądem. Wśród doskonałych kwiatów do biura znajdują się m. in.:
- Epipremnum w różnych odmianach – złociste (zielone w jaśniejsze plamy) lub neon (jasnozielone, niemalże „jarzeniowe” liście). To roślina, która może zwieszać się spoza doniczki umieszczonej na wysokości lub piąć po podporze. Ma błyszczące liście o sercowatym kształcie i wymaga utrzymywania wilgotnego podłoża oraz jasnego stanowiska.
- Wszelkiego rodzaju sansewierie – magazynujące wodę w swoich sztywnych, mieczowatych liściach i niewymagające ciągłego nawadniania. Tak naprawdę sansewierie bardzo dobrze znoszą okresy suszy, a więc doskonale nadadzą się do bardzo słonecznego biura. Istnieją różne odmiany, a najpopularniejsze z nich to hahni (krótkie, ale gęste rozety) oraz sansewierie gwinejskie (długie, mieczowate i sztywne liście). Ostatnio modne są również odmiany cylindryczne, o długich liściach i okrągłym przekroju.
- Zamioculcas – to roślina, która – podobnie jak sansewieria – przetrwa długie okresy suszy bez żadnego uszczerbku. Ma imponujące, ciemnozielone, skórzaste liście o wyraźnym połysku, które mogą dorastać nawet do 100-120 centymetrów długości. Bez podpory zamioculcas będzie rozkładał się na boki, natomiast z podporą stworzy piękną, sztywną, zieloną kompozycję.
Oprócz wymienionych wyżej, dość oczywistych wyborów, w biurze doskonale sprawdzą się również: majestatyczna monstera deliciosa, rozłożyste zielistki, wszelkiego rodzaju peperomie (zarówno rosnące w górę, jak i zwieszające się z doniczek), pilee, hoye oraz palmy – chamedory czy fikusy lirolistne, dorastające do naprawdę imponujących rozmiarów.
Jak dbać o zieleń w biurze, czyli kilka słów o nawadnianiu roślin
Ponieważ pracownicy biurowi nie zawsze znajdą czas na regularne podlewanie roślin, warto zapoznać się z metodami, które z jednej strony pozwolą oszczędzić czas na pielęgnację kwiatów, a z drugiej – zapewnią im optymalne warunki do wzrostu. Tymi metodami są:
- nawadnianie roślin za pomocą szklanych lub plastikowych kul, do których nalewa się wodę. Mają one gruszkowaty kształt i z jednej strony zakończone są małą bańką na wodę, a z drugiej – zwężającą się szyjką z otworem, który należy wcisnąć do ziemi. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i podczas okresu urlopowego, gdy w biurze przebywa mniej pracowników. Przy tym rozwiązaniu należy pamiętać jedynie o regularnym uzupełnianiu kuli wodą;
- wykorzystanie chłonnej struktury gąbek. Wystarczy pociąć taką gąbkę na mniejsze kawałki, zanurzyć je w wodzie do pełnego nasiąknięcia i wsadzić w wierzchnią warstwę ziemi. Gąbka będzie utrzymywać nawodnienie długo, a więc czas pomiędzy podlewaniami może zostać wówczas wydłużony;
- postawienie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem, kamykami lub pumeksem ogrodniczym i polanie takiego kruszywa wodą. Będzie ona parować, jednocześnie dostarczając roślinie wody poprzez liście. Należy tylko pamiętać, by nie zanurzać w wodzie korzeni roślin.
W przypadku, gdy o czystość w naszym biurze dba zewnętrzna firma sprzątająca, standardowo w zakresie obowiązków takiej firmy jest dbanie o rośliny zielone w obsługiwanych pomieszczeniach. Wówczas zabiegi pielęgnacyjne roślin biurowych leżą po stronie firmy sprzątającej, więc nie musimy się martwić o kondycję zdobiących nasze biuro kwiatów doniczkowych.
Pielęgnacja zieleni w biurach – o jakich zabiegach należy pamiętać?
Aby rośliny w biurze rosły zdrowo i pięknie, warto raz na jakiś czas pamiętać o wykonaniu prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Wśród nich można wyróżnić:
- przecieranie liści wilgotną szmatką z mikrofibry, która zbierze z ich powierzchni kurz i inne zabrudzenia. To ważne, ponieważ liście są dla rośliny „panelami słonecznymi”, wyłapującymi z otoczenia światło i zasilającymi kwiat w energię do wzrostu;
- usuwanie suchych lub zgniłych liści – zarówno wycinanie ich z rośliny, jak i wyjmowanie ich z doniczek. Pozostawione w nich martwe liście mogą być przyczyną rozwoju chorób grzybowych i ataku pasożytów;
- nawożenie – zazwyczaj w okresie od wiosny do jesieni, kiedy rośliny wchodzą w stan wegetacji. Najłatwiejszym w użytkowaniu i uniwersalnym nawozem jest biohummus, który odpowiada przede wszystkim za dobry stan korzeni i ich właściwy wzrost. Wystarczy rozcieńczyć go w wodzie zgodnie z instrukcją producenta na opakowaniu i podlać rośliny takim roztworem raz na 2 lub 3 tygodnie.