Baza wiedzy

Koronawirus - jak przeprowadzać skuteczną dezynfekcję

20.04.2020

Dokładne i częste mycie rąk jest podstawą higieny i powinno być wpajane dzieciom jak dobry nawyk już od najmłodszych lat. Dziś, w dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa (SARS-CoV-2), właściwe wykonywanie tej czynności jest szczególnie istotne. Naukowcy udowodnili bowiem, że to właśnie dzięki ciepłej wodzie i mydłu, wirus może zostać zabity, a tym samym ograniczone będzie jego dalsze rozprzestrzenianie się. Czy jednak mycie rąk wystarczy, aby uniknąć zarażenia? A jeśli nie, jakie jeszcze działania warto podjąć, aby we właściwy sposób przeprowadzić dezynfekcję? Oto garść informacji dotyczących tego zagadnienia.

Dezynfekcja – kilka słów teorii

Najprostszy podział dezynfekcji, czyli procesu mającego doprowadzić do maksymalnego zmniejszenia drobnoustrojów występujących na danym obszarze, jest następujący:

  • termiczną – zakładającą zastosowanie wysokich temperatur i dwóch typów ciepła: suchego i wilgotnego;

  • termiczno-chemiczną – wykorzystującą różnorodne preparaty chemiczne, podgrzane wcześniej do temperatury min. 60 stopni C

  • chemiczną – opierającą się na użyciu proszków, aerozoli, granulatów i innych aktywnych środków dezynfekcyjnych;

  • fizyczną –czyli taką, która zakłada stosowanie m.in. ultradźwięków i promieniowania UV.

Oczywiste jest, że niektóre z opisanych tu krótko metod dezynfekcji nie są możliwe do wykorzystania w warunkach domowych, dlatego prezentujemy przede wszystkim te, do których dostęp ma niemal każdy z nas.

Po pierwsze: umyj ręce

W jaki sposób poprawnie umyć ręce? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. W codziennym życiu wielu z nas robi to niedokładnie albo wręcz całkiem zapomina o tej czynności np. po powrocie do domu. To poważny błąd, który w okresie pandemii koronawirusa może się okazać naprawdę groźny.

 Pierwszy krok do skutecznego mycia dłoni to znajomość techniki prawidłowego mycia rąk. W internecie krążą dziś liczne filmiki, które w doskonały sposób obrazują kolejne etapy tej czynności. Najważniejsze jest to, aby proces mycia trwał nie krócej, niż 30 sekund i aby został wykonany z użyciem ciepłej wody i mydła. Należy również pamiętać, że na uwagę zasługują nie tylko wewnętrzne powierzchnie dłoni, ale również wierzch, poszczególne palce, a także przestrzenie pomiędzy nimi.

Poza tradycyjnym mydłem, warto również skorzystać ich wersji wzbogaconych w substancje dezynfekujące, takie jak nanosrebro. W ten sposób znacząco ograniczymy ryzyko dalszego roznoszenia wirusa.

Alkohol – zaciekły wróg zarazków

Nie od dziś wiadomo, że alkohol z powodzeniem zabija większość zarazków. Niszczy także osłonkę SARS-CoV-2. Chcąc uchronić się przed nim, można więc kilkukrotnie w ciągu dnia, a także po każdym kontakcie z osobami postronnymi lub przebywaniu w miejscach publicznych, natrzeć nim dłonie. Ważne, aby wybierając alkohol, był on jak najbardziej stężony. Koronawirus ulega bowiem zniszczeniu dopiero w kontakcie z min. 60-procentowym roztworem alkoholu etylowego. W związku z tym, do dezynfekcji doskonale sprawdzi się na przykład spirytus rektyfikowany lub salicylowy w roztworze wodnym. Zbyt wysokie stężenie, a więc na przykład zastosowanie czystego spirytusu 96-procentowego, przyniesie skutek zgoła odwrotny. Nie każdy pamięta bowiem, że ten rodzaj alkoholu wyparowuje zbyt szybko i w rezultacie nie ma wystarczającej ilości czasu, aby zdezynfekować skórę dłoni.

W celu zminimalizowania wysuszania skóry, będącego naturalnym efektem jej kontaktu z alkoholem, można samodzielnie stworzyć żel antybakteryjny w warunkach domowych. Wystarczy do spirytusu dodać żel aloesowy i w ten sposób uzyska się środek silnie dezynfekujący bez nadmiernie gryzącego zapachu, a także z odrobiną właściwości nawilżających.

Na sklepowych półkach z reguły są oczywiście dostępne fabryczne żele dezynfekujące, jednak w obecnej sytuacji znacznie łatwiej i bezpieczniej będzie sporządzić je w domu. Taki żel powinien być stosowany za każdym razem, kiedy jesteśmy narażani na kontakt z zarazkami, a więc na przykład w znajdujemy się poza domem. Od czasu do czasu, za pomocą ściereczki lub ręcznika papierowego, warto nim również przetrzeć klamki, kontakty, powierzchnie okołodotykowe i blaty w całym mieszkaniu.

Stosując żel lub płyn do dezynfekcji, trzeba bezwzględnie pamiętać o tym, aby aplikowany środek został całkowicie wklepany w skórę, aż do uzyskania uczucia suchości. W przeciwnym razie, jego właściwości nie zostaną wykorzystane w pełni, a dezynfekcja nie przyniesie optymalnego rezultatu.

Promienie UV – przepis na koronawirusa?

W panujących dziś warunkach, coraz większą popularnością cieszą się niewielkie lampy emitujące światło ultrafioletowe. Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj promieniowania jest doskonałą metodą na unieszkodliwienie patogenów wirusów. Dzięki takiej lampie, można w niezbyt skomplikowany sposób zdezynfekować nawet duże powierzchnie w mieszkaniu. Na rynku są dostępne trzy rodzaje lamp UV:

  • UVA – o stosunkowo najsłabszym działaniu;

  • UVB – nieco mocniejsza;

  • UVC – emitująca najsilniejsze promienie ultrafioletowe, wykorzystywane m.in. w szpitalach.

Nadmierna ekspozycja na działanie promieni UV wpływa bardzo niekorzystnie na stan zdrowia skóry, w rezultacie powodując wystąpienie różnorodnych nowotworów. Właśnie dlatego, takie lampy powinny zostać przeznaczona do dezynfekcji powierzchni płaskich.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dbając o utrzymanie w mieszkaniu warunków, które mogą pomóc nam uniknąć zagrożenia związanego z koronawirusem, warto pamiętać o jeszcze kilku, na pozór oczywistych, a jednak często pomijanych zasadach.

  • Częste i intensywne wietrzenie pomieszczeń zapewni stałą cyrkulację powietrza i przyczyni się do usunięcia zarazków;

  • Po powrocie ze sklepu lub innego miejsca, w którym mieliśmy kontakt z ludźmi, warto w miarę możliwości uprać wszystkie noszone wówczas ubrania. Dotyczy to nie tylko warstwy wierzchniej, ale również pozostałych. Jeśli nie jest to możliwe, dobrym pomysłem będzie wstawienie np. butów na działanie promieni słonecznych. Wysoka temperatura i promienie UV wpływają bowiem korzystnie na eliminację koronawirusa.

  • Pomocne w walce z pandemią koronawirusa mogą się również okazać częste zmiany środków higieny osobistej, takie jak ręczniki czy pościel oraz pranie ich w stosunkowo wysokiej temperaturze. Do dezynfekcji dużych powierzchni, takich jak podłogi czy dywany, świetnie sprawdzą się również profesjonalne odkurzacze i myjki parowe, które są urządzeniami umożliwiającymi stosunkowo łatwe przeprowadzenie dezynfekcji termicznej.

  • Pamiętajmy także o regularnym dezynfekowaniu telefonów komórkowych, klawiatur komputerowych, myszek itp.

Podsumowanie

Aby uchronić siebie i bliskich przed zgubnym działaniem koronawirusa, warto stosować podstawowe zasady higieny, a przede wszystkim pamiętać o regularnym i dokładnym myciu rąk. Poza tym, pomocne mogą się również okazać lampy ultrafioletowe, a także specjalistyczne środki służące do dezynfekcji. Dbałość o czystość dłoni, a także otoczenia, w którym przebywamy, może pomóc nam uniknąć zarażenia koronawirusem i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

powrót

czytaj także...

Rozmowa kwalifikacyjna jest wydarzeniem stresującym dla każdego, bez względu na wiek i zawodowe doświadczenie. Decyzja o tym, czy otrzymamy wymarzoną posadę, czy zatrudniony zostanie ktoś inny, w dużej mierze zależy bowiem właśnie od tych kilkudziesięciu minut dialogu z potencjalnym pracodawcą.

szczegóły

O tym, że w uporządkowanej i czystej przestrzeni nie tylko pracuje, ale i wypoczywa się przyjemnej, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak aby wokół nas rzeczywiście zapanował kojący ład, niejednokrotnie niezbędne okazuje się zrobienie gruntownych porządków. Jak się za nie zabrać, aby efekty pojawiły się szybko, praca była satysfakcjonująca, a czas przeznaczony na sprzątanie nie został uznany…

szczegóły