Baza wiedzy

Jakich preparatów czyszczących nie używać w kontakcie z żywnością?

23.06.2021

Rodzaje preparatów czyszczących, przeznaczonych do mycia i dezynfekcji powierzchni czy maszyn mających kontakt z żywnością, muszą być bezpieczne zarówno dla wspomnianych powierzchni, jak i ich użytkowników oraz gości – hotelu, restauracji baru czy klientów firm cateringowych. Oprócz tego muszą wykazywać się perfekcyjną skutecznością tak, aby przygotowywana żywność była wolna od bakterii
i innych niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia drobnoustrojów. Jak to pogodzić?

Higiena żywności stanowi priorytet w przypadku działalności firm z branży hotelarskiej i gastronomicznej. Hotele, lokale gastronomiczne, a także firmy cateringowe muszą dołożyć wszelkich starań, by przestrzenie w których przygotowywana jest żywność, a także powierzchnie płaskie, robocze i maszyny były doskonale odkażone. Jak to zrobić?

Należy używać takich środków do dezynfekcji powierzchni, które zawierają substancje skutecznie niwelujące brud, bakterie, a nawet wirusy, jednocześnie muszą być bezpieczne dla człowieka. Oznacza to, że tego typu środki muszą posiadać specjalne atesty oraz pełną dokumentację bezpieczeństwa. Najważniejszą cechą takich produktów czyszczących jest jednak to, by nie wchodziły w reakcję ze składnikami żywności – tak aby połączenie tych dwóch czynników nie skutkowało powstaniem innej, niebezpiecznej substancji.

Jakie są właściwości preparatów czyszczących stosowanych w kontakcie
z żywnością?

Środki do dezynfekcji powierzchni mającej kontakt z żywnością charakteryzują się innymi cechami, niż produkty uniwersalne czy przeznaczone do zastosowań domowych. Co je wyróżnia?

  • Przede wszystkim takie środki posiadają dokumentację bezpieczeństwa w postaci charakterystyki użytkowania, świadectwa jakości zdrowotnej, instrukcji, planu higieny, a także dokumentów potwierdzających ich dopuszczenie do obiegu przez Ministerstwo Zdrowia.

  • Preparaty służące do utrzymaniu higieny żywności i pomieszczeń, w których jest przygotowywana, są znacznie bardziej skoncentrowane niż domowe detergenty. Pozwala to na obniżenie kosztów ich zakupu, a jednocześnie na zwiększenie ich wydajności i na zaoszczędzenie powierzchni do ich przechowywania.

  • Środki czystości dla branży hotelarskiej i gastronomicznej są również dużo bardziej różnorodne – ich podział obejmuje m.in. takie kategorie, jak preparaty do usuwania zanieczyszczeń mokrych
    i suchych, środki do powierzchni roboczych i eksploatacyjnych czy substancje do niszczenia bakterii  i wirusów.

  • Tak jak to wcześniej zostało już wspomniane, środki czystości dla branży HoReCa wykazują wysoki stopień bezpieczeństwa pod względem wchodzenia w reakcje ze składnikami żywności.

Jak powinno wyglądać czyszczenie powierzchni przeznaczonych do kontaktu
z żywnością?

Czyszczenie powierzchni przeznaczonych do kontaktu z żywnością składa się zarówno z wielu etapów, jak
i różnych metod. Najważniejszym z tych etapów jest dezynfekcja, może ona być przeprowadzana zarówno w sposób chemiczny jak i fizyczny. Metoda chemiczna wykorzystuje usuwanie bakterii i wirusów za pomocą techniki natryskowej lub zanurzeniowej, natomiast w metodzie fizycznej używa się urządzeń emitujących wysoką temperaturę lub technikę radiacyjną.

Ważnym jest również, aby zewnętrzna firma sprzątająca lub osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie i odpowiadające za czyszczenie i sprzątanie, wykonywały swoje obowiązki według wcześniej ustalonego planu higieny, monitorując i stosując się do zachodzących w nim na bieżąco zmian. Oznacza to konieczność wykonywania czynności codziennych jak i okresowych mających na celu utrzymanie higieny żywności.

powrót

czytaj także...

W dzisiejszym świecie coraz większą rolę odgrywa odpowiedzialne, ekologiczne podejście do natury i ochrony środowiska. Widać to zarówno w praktykach stosowanych na co dzień przez ludzi na całym świecie, jak i w sytuacjach związanych z utrzymaniem czystości i higieny w domach i nieruchomościach komercyjnych.. Aby codzienne sprzątanie stało się bardziej przyjazne naturze, warto stosować ekologiczne …

szczegóły

Utrzymanie czystości w przedsiębiorstwach – usługowych i produkcyjnych – w przestrzeniach publicznych, a nawet w biurach może być nie lada wyzwaniem. Jest ono jednak najtrudniejsze w przypadku branż takich jak hotelarstwo, gastronomia, branża beauty (salony odnowy biologicznej, SPA), a także w placówkach zdrowotnych.

szczegóły