Baza wiedzy

Jak utrzymać czystość w miejscach o wysokim standardzie higieny

13.07.2020

Utrzymanie czystości w przedsiębiorstwach – usługowych i produkcyjnych – w przestrzeniach publicznych, a nawet w biurach, może być nie lada wyzwaniem. Jest ono jednak najtrudniejsze w przypadku branż takich jak hotelarstwo, gastronomia, branża beauty (salony odnowy biologicznej, SPA), a także w placówkach zdrowotnych. Przede wszystkim w tych miejscach należy zachować wysokie standardy higieny. Czym są, i jak najlepiej sprostać takiemu zadaniu?

Czyszczenie trudno dostępnych miejsc

Jak utrzymać wysoki standard higieny w branży HoReCa?

Jedna z branż, w której wysokie standardy higieny powinny być oczywistością, to branża HoReCa, obejmująca obiekty hotelowe, restauracyjne oraz firmy cateringowe. Szeroki wachlarz usług, związanych ze spełnianiem podstawowych potrzeb gości (noclegi, wyżywienie, korzystanie z łazienek) sprawia, że są to miejsca, w których potencjalnym dyskomfortem jest nie tylko brud – zagrożeniem są także bakterie, wirusy, drobnoustroje czy grzyby (jak choćby pleśń), mogące spowodować liczne zachorowania czy reakcje alergiczne. Aby nie dopuścić do ich rozwoju, warto wynająć profesjonalną firmę sprzątającą, która nie tylko zadba o czystość pokojów, sal jadalnych, kuchni czy łazienek, ale dodatkowo zapewni dezynfekcję. Dodatkowo pracownicy wykwalifikowanych firm sprzątających wiedzą, jakich metod i środków chemicznych używać, aby po zakończonej pracy wnętrza były bezpieczne dla gości. Dzięki takiemu postępowaniu wysokie standardy higieny z pewnością zostaną zachowane.

Mycie powierzchni gładkich

Profesjonalne sprzątanie w branży beauty – jak powinno wyglądać?

Firmy z branży beauty – czyli wszelkiego rodzaju gabinety kosmetyczne i odnowy biologicznej, SPA, powinny być miejscami cechującymi się wysokimi standardami higieny. W tych przypadkach zagrożeniem są drobnoustroje: bakterie i wirusy, które wpływają na zwiększenie ryzyka zakażenia czy reakcji alergicznej u pacjentów i klientów. Właśnie dlatego właściciele takich biznesów powinni rozważyć zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej, która regularnie będzie dbała o utrzymanie wysokich standardów higieny za pomocą właściwych metod sprzątania i dezynfekcji powierzchni.

Zachowanie wysokiego standardu higieny podczas sprzątania w placówkach medycznych
Placówki medyczne – przychodnie, prywatne gabinety, ale również centra rehabilitacyjne– to także sektor, którego wnętrza, przeznaczone dla chorych, pacjentów, personelu i odwiedzających, powinny cechować się najwyższymi standardami higieny. Wynajęcie zewnętrznej firmy do podjęcia się takiego zadania będzie w tym przypadku dobrą decyzją – przyniesie ono nie tylko dobry rezultat w postaci bezpiecznej placówki, ale również oszczędności. Powierzenie sprzątania zewnętrznej firmie ogranicza ze strony placówki medycznej konieczność dbania o takie aspekty jak: zatrudnianie pracowników dbających o czystość i higienę pomieszczeń, zakup preparatów chemicznych oraz sprzętu sprzątającego, czy uzupełnianie środków higienicznych w łazienkach i kuchniach. To oszczędność czasu, zasobów ludzkich oraz pieniędzy, a efekt, który można uzyskać dzięki takiej decyzji (tj. dzięki wynajęciu firmy sprzątającej) z pewnością będzie satysfakcjonujący dla wszystkich osób pracujących i korzystających z danej placówki.

powrót

czytaj także...

Jednym z sektorów, w którym sprzątanie stanowi bardzo ważny element dbałości o bezpieczeństwo i komfort personelu oraz odwiedzających, są obiekty medyczne. Zalecenia czystości w tym przypadku są naprawdę restrykcyjne, a spełnienie tych standardów wymaga dużych nakładów pracy, dbałości o szczegóły oraz znajomości i bezwzględnego przestrzegania konkretnych procedur.

szczegóły

Dokładne i częste mycie rąk jest podstawą higieny i powinno być wpajane dzieciom jak dobry nawyk już od najmłodszych lat. Dziś, w dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa (SARS-CoV-2), właściwe wykonywanie tej czynności jest szczególnie istotne.

szczegóły